2023. június 3., szombat

Gilda Gray lengyel-amerikai táncos és színésznő az 1920-as években.

Gilda Gray (született Marianna Michalska; 1901. október 24. – 1959. december 22.) lengyel-amerikai táncos és színésznő, aki népszerűsítette a " shimmy " nevű táncot, amely az 1920-as évek filmjeiben és színházi produkcióiban vált divatossá.

Saját bevallása szerint 1901. október 24-én született Krakkóban (akkor Galícia-Lodoméria, Osztrák-Magyar Monarchia, ma Lengyelország része), Maksymilian (Max) és Wanda Michalski (született Kuras) örökbefogadott gyermekeként. Születési anyakönyvi kivonata szerint azonban 1895. október 25-én született a Żnin melletti Rydlewo faluban (Żnin megye, Kujávia-Pomerániai vajdaság), biológiai szülei Maksymilian (Max) és Wanda Michalski (született Kuras) voltak. 1903-ban szüleivel az Egyesült Államokba emigrált. Egy huga volt, Josephine, aki 1904-ben született Bayonne-ban, New Jersey-ben.

Mindössze 14 vagy 15 évesen elrendezett házasságot kötött John Gorecki hegedűművésszel, aki Martin Gorecki szocialista és szakszervezeti vezető fia volt. A párnak egy gyermeke született, majd 1923-ban elváltak. Fiuk később zenekarvezető lett, Martin Gray (1913–1969) néven lépett fel.

Bár a shimmyt állítólag Gray mutatta be az amerikai közönségnek New Yorkban 1919-ben, a kifejezést már korábban is széles körben használták, és a shimmy már jól ismert táncmozdulat volt. Gray azt állította, hogy ő találta fel, mondván, hogy véletlenül találta fel a shimmyt, miközben apósa szalonjában táncolt, és "rázta a koffert"

Vágya, hogy folytassa virágzó karrierjét (egy ideig a Mary Gray szakmai nevet használta) és a férjével való ingatag kapcsolata arra késztette, hogy Chicagóba költözzön, ahol egy tehetségügynök, Frank Westphal felfigyelt rá, aki New Yorkba vitte, és bemutatta feleségének, Sophie Tucker énekesnőnek. Tucker volt az, aki arra késztette, hogy változtassa meg keresztnevét Gildára. 1919-ben már szerepelt J.J. Shubert The Gaieties of 1919 című műsorában. 1920-ra Gray új menedzsert talált Gaillard T. "Gil" Boag személyében. Ezt követően Florenz Ziegfeld szerződtette, hogy lépjen fel az 1922-es Ziegfeld Follies-ban, és shimmyje nemzeti őrületté vált.

Első férjétől való válása után 1923-ban feleségül ment Gil Boaghoz, és sikeres vaudeville- szerepét a kaliforniai Hollywoodba vitte; négy év múlva elváltak. Gyorsan elhagyta Vaudeville-t, hogy filmsztár legyen, és 1919 és 1936 között Gray több filmet is készített, amelyek mindegyikében előadta híres shimmyjét. Második szerepe egy kis szerep volt a Girl with the Jazz Heart-ban.

Jesse Lasky szerződést kötött vele a Famous Players-Lasky-val, amely a Paramount Pictures-en keresztül adott ki filmeket. Vele készítette el az Aloma of the South Seas (1926) című filmet, amely az első három hónapban 3 millió dolláros bevételt hozott. Ennek a Paramount-filmnek a sikerét növelte, hogy Gray személyesen is megjelent a shimmy-vel, mint promócióval. 1927-ben szerepelt a The Devil Dancer és a Cabaret című filmekben.

1929 januárjában beadta a válási keresetet Gil Boagot ellen kegyetlen bánásmód miatt. Ő viszont azzal vádolta meg, hogy viszonya van CD Krepps-szel, a turnémenedzserével.

1928-ban Angliába ment, hogy szerepeljen a Piccadilly-ben, egy 1929-es némafilmben, amelyet Arnold Bennett írt neki, és amely az Egyesült Államokban is megjelent hanggal és effektekkel. 1929. július 15-i kritikájában Mordaunt Hall, a The New York Times kritikusa dicsérte teljesítményét, hozzátéve: "Úgy tűnik, Miss Grayt újra felfedezték színésznőként. Hosszú ideig a "shimmy" képviselőjeként emlegették, de a Piccadillyben úgy tűnik, megmutatja, hogy a színészet nem áll felette. Egy prófétának láthatóan nincs becsülete; Miss Gray szükségesnek tartotta, hogy angol stúdiókba meneküljön, hogy esélye legyen." 

Amikor 1929-ben a tőzsde összeomlott, elvesztette pénzének nagy részét, de sikerült elhelyezkednie a New York-i Palace Theatre- ben. Clevelandben is fellépett a színpadon, és Waylande Gregory két népszerű kerámia szobrának témája lett: "The Nautch Dancer" és "The Burlesque Dancer". 

Megpróbálta visszatérni, de rossz egészségi állapota akadályozta abban, hogy visszanyerje régi státuszát. 1931-ben szívrohamot kapott. 1933. május 23-án férjhez ment Hector Briceño de Saa venezuelai diplomatához. A pár két évvel később elvált.

A második világháború alatt Lengyelországnak dolgozott, többek között pénzt gyűjtött. 1953-ban Ralph Edwards elmesélte élettörténetét a This Is Your Life című televíziós műsorban. Bemutatta bátorságát, amikor hat lengyel állampolgárt hozott Amerikába a hidegháború idején. Gray az oktatásukat is támogatta. Lengyelország kitüntetésben részesítette „a honfitársainak és hazájának nyújtott érdeklődéséért és segítségéért”.

1959. december 22-én 58 évesen szívrohamban halt meg barátai otthonában Hollywoodban.






























Forrás: wikipédia, vintagenewsdaily.com 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jonathan Katz amerikai humorista és színész.

Jonathan Paul Katz (New York, 1946. december 1. –) amerikai humorista, színész és szinkronszínész. A Dr. Katz, Professional Therapist című a...