Bryan Lee Cranston (Hollywood, 1956. március 7. –) amerikai színész, szinkronszínész, producer, rendező és forgatókönyvíró.
A Los Angeles-i Hollywoodban született, Annalisa (született Sell; 1923-2004) rádiószínésznő, valamint Joseph Louis Cranston (1924-2014) színész és egykori amatőr bokszoló három gyermeke közül a másodikként. Apja félig ír, negyedrészt osztrák-zsidó, negyedrészt pedig német származású volt, míg anyja német bevándorlók lánya. Van egy bátyja, Kyle, és egy húga, Amy. Cranston a Los Angeles-i Canoga Parkban nőtt fel. Édesapja sok munkát vállalt, mielőtt úgy döntött, hogy színész lesz, azonban nem kapott elég szerepet ahhoz, hogy eltartsa a családját. Végül elhagyta a családot, amikor Cranston 11 éves volt, és nem látták egymást többé, mígnem a 22 éves Cranston és testvére, Kyle úgy döntöttek, hogy felkutatják őt. Ezt követően apjával egészen annak 2014-ben bekövetkezett haláláig tartotta a kapcsolatot.
Cranston azt állította, hogy Walter White megformálását saját apjáról mintázta, akinek olyan görnyedt testtartása volt, „mintha a világ súlya a vállán lenne”. Miután apja elhagyta, részben anyai nagyszülei nevelték fel, és a kaliforniai Yucaipában lévő baromfifarmjukon élt. Szüleit „megtört embereknek” nevezte, akik „képtelenek voltak a szülői szerepvállalásra”, és akik miatt a család elvesztette a házukat egy árverés során. 1968-ban, 12 éves korában találkozott Charles Mansonnal, amikor unokatestvérével lovagolt a Spahn Ranch-en. Ez körülbelül egy évvel azelőtt történt, hogy Manson elrendelte a Tate-LaBianca gyilkosságokat. Cranston a Canoga park-i középiskolában végzett, ahol tagja volt az iskolai kémiai klubnak, majd 1976-ban a Los Angeles Valley College-ban szerzett rendőri képesítést. Míg a Los Angeles Valley College-ban tanult, szabadon választható tantárgyként részt vett egy színészi órán, ami arra ösztönözte, hogy színészi karrierbe kezdjen: „19 évesen egyszer csak megváltozott az életem”.
Legismertebb televíziós szerepe Walter White volt az AMC Breaking Bad – Totál szívás című drámasorozatában, Hal a Fox Már megint Malcolm, illetve Dr. Tim Whatley az NBC Seinfeld című szituációs komédiájában. Walter White megformálását a kritikusok a televíziózás történelmének legkiemelkedőbb alakításai közt tartják számon.
A Breaking Bad sorozattal Cranston négy alkalommal nyerte meg a legjobb férfi főszereplőnek (drámasorozat) járó Primetime Emmy-díjat (2008–2010, 2014), ebből hármat egymást követő években (rajta kívül ezt a teljesítményt csak Bill Cosby érte el az 1960-as években sugárzott I Spy című sorozatban). Miután 2011-ben a Breaking Bad producere lett, két alkalommal a legjobb televíziós drámasorozatnak járó Primetime Emmy-díjat is magáénak tudhatta. White szerepe öt Golden Globe-jelölést is hozott neki, ebből egy alkalommal, 2014-ben ítélték neki a díjat. Screen Actors Guild-díjra kilenc alkalommal jelölték (négy győzelemmel), míg hat Satellite Award-ból négyet kapott meg.
A Már megint Malcolm szereplőjeként 2002 és 2006 között három Primetime Emmy-jelölést szerzett, mint legjobb férfi mellékszereplő vígjáték-sorozatban.
2014-ben Tony-díjat kapott a főszereplő Lyndon B. Johnson megformálásáért az All the Way című Broadway-darabban. A szerepet 2016-ban a HBO azonos című, magyarul A végsőkig címmel megjelent tévéfilmes feldolgozásában is elvállalta. 2018-ban Laurence Olivier-díjat nyert a főszereplő Howard Beale-ként a londoni National Theatre-ben játszott Network című darabbal. A 2015-ben bemutatott Trumbo címszerepében ismét kivívta a kritika elismerését és Oscar-díjra jelölték legjobb férfi főszereplő-kategóriában.
A színészet mellett Cranston rendezőként jegyez több televíziós epizódot; a Már megint Malcolm hét, a Breaking Bad három, a Modern család és az Office egy-egy, valamint a Sneaky Pete tíz epizódját rendezte meg (utóbbi sorozatban David Shore-ral közösen vezető producerként és forgatókönyvíróként is közreműködik).
Egyéb, kritikailag elismert filmjei közt található a Ryan közlegény megmentése (1998), A család kicsi kincse (2006), a Drive – Gázt! (2011), Az Argo-akció (2012) és a Godzilla (2014).
Forrás: wikipédia, listal.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése