2022. október 4., kedd

Woody Harrelson amerikai színész.

Woody Harrelson (Midland, Texas, 1961. július 23. –) amerikai színész, az 1983-tól futott Cheers című televíziós sorozatban vált ismertté.

Számos díjat és jelölést tudhat maga mögött, ezen belül büszkélkedhet egy Emmy-díjjal és három Oscar-díj jelöléssel. Az elsőt 1997-ben Miloš Forman rendezésében a Larry Flynt, a provokátor, a másodikat 2010-ben A harcmező hírnökei, a harmadikat 2017-ben a Három óriásplakát Ebbing határában című filmben nyújtott alakításért kapta. Filmszerepei mellett feltűnt televíziós sorozatokban és játszott klasszikus színházi darabokban is.

Woodrow Tracy Harrelson az Amerikai Egyesült Államokban, Midlandban született, testvérei Jordan és Brett (az utóbbi profi motorkerékpár versenyző). Anyja Diane Lou (aki presbiter vallásban részesítette gyermekeit), apja Voyde Charles Harrelson (hivatásos szerencsejátékos), akik 1964-ben elváltak. Charles Harrelson 1979-től 2007-ben bekövetkezett haláláig életfogytiglani börtönbüntetésben volt, mert megölte John H. Wood kerületi bírót (Woody sokat lobbizott apja érdekében).

Woody Texasban született, de tinédzser éveit Ohióban töltötte anyjával. Gimnáziumi éveit a Libanon High School-ban töltötte, emellett dolgozott a Kings Island nevű vidámparkban, mint fafaragó. Ezután Indianában, a Hanover College-ba járt, ahol angolt és színészetet tanult és tagja lett a Sigma Chi diákszövetségnek. Ugyan az angolt és a színészetet sosem fejezte be, később mégis kapott egy Bachelor of Arts diplomát, ezzel fejezte ki iránta az iskola tiszteletét a munkája iránt.

Tanulmányai végeztével New Yorkba költözött, ahol belekezdett színészi pályafutásába.

Míg New Yorkban volt, lehetőséget kapott egy meghallgatásra, méghozzá a tizenegy évadig futó Cheers című sorozatba. A történet a bostoni Cheers nevű kocsmába járó helybeliek egy csoportjáról szól, akik odajárnak inni, pihenni és beszélgetni. A sorozatban Ernie "Edző" Pantusso (Nicholas Colasanto) volt a csapos segéd. Azonban három évad után ki kellett írni, mert Colasanto 1985. február 12-én elhunyt. Így Harrelson elment a Cheers meghallgatására és felvették. Ezután a maradék nyolc évadban végig játszhatott, ezalatt pedig ötször jelölték Emmy-díjra és az 1989-es jelölését díjra is válthatta. Harrelson sokat köszönhet az NBC sitcomnak, hisz a közönség megszerette, a kritikusok díjjal is honorálták. A Cheersben töltött ideje alatt Woody filmes karrierje virágzásnak indult.

Woody Harrelson karrierje során 2010-ig több mint 60 filmben játszott, többféle műfajban, a B-kategóriás filmektől a szórakoztató családi filmeken és többszörös Oscar-díjat hozó mozikon át a komoly filmdrámákig.

A főiskola elvégzése után New Yorkba ment, ahol több évadig szerepelhetett a Cheers című vígjátéksorozatban. Emellett elkezdhetett filmekben játszani. Első filmje az 1986-os Vadmacskák volt, mely nem csak Woody, de Wesley Snipes filmes debütálása is volt. Ezután 1990-ig csak TV-filmekben játszott. A Paul Reiser Out on a Whim egy 1987-es tv-film volt, melyet jelöltek a Hét tv-filmjének és amelyben olyan tv-sztárok játszottak, mint Lance Henriksen, és Elliott Gould. Ezután a Bay Coven című horror következett, mely az átlagon felüli színvonal tipikus példánya volt. A filmet Carl Schenkel rendezte, aki ugyan soha nem lett nagy rendező, de olyan sztárok dolgoztak később a kezei alatt, mint Denzel Washington vagy Rutger Hauer. Az 1987-es Mickey's 60th Birthday-ban, mely inkább egy hosszúra sikeredett Cheers rész lett, így tv-filmként adták ki. A Killer Instinct című tv-filmben már főszerepet kapott és úgy tűnt, a siker Woody ölébe pottyant. Az előrelépés Hollywoodban látszólag még különösebb erőfeszítésbe sem került. Könnyedén vált tapasztalatlan figurából ismert tévés arccá, számos tv-filmjével és vígjáték sorozatával a zsebében.

A Killer Instinct-et az 1990-ben készült Kékharisnya követte, amely videón jelent meg. Következő szerepe a Doc Hollywood volt, amely már sokkal nagyobb sikert aratott, mint a Kékharisnya. A film főszereplője Michael J. Fox volt. Harrelson 1991-ben még két filmben szerepelt, ezek az L.A. Story – Az őrült város és a Ted & Venus. A két filmben együttvéve mindössze öt mondata ha volt, Woody mégis boldog volt, hogy folyamatosan filmezhetett.

Az 1992-es év nagy kiugrást jelentett Harrelson filmes karrierjében. A Zsákolj, ha tudsz! című vígjátékról ugyan a közönség megosztott véleménnyel volt, őt kritikusok azonban dicsérték. Ebben a filmben a Vadmacskák után ismét együtt játszott Wesley Snipesszal. Két MTV Movie Awardsra jelölték, mindkét színészt. Az 1993-as Tisztességtelen ajánlatban Robert Redforddal, Demi Moore-ral és Billy Bob Thorntonnal játszhatott együtt, a film a mozikban majdnem megbukott. A mozit hét Arany Málna díjra jelölték, köztük Harrelsont a A legrosszabb férfi mellékszereplő kategóriában. Az 1994 első felében számára két jelentéktelen filmben szerepelt: a Bármit megteszek és a Két cowboy New Yorkban. Harrelson nem jutott előbbre, de legalább évről évre egyre több filmben játszhatott. Azonban volt még egy filmje 1994-ben, a címe: Született gyilkosok. A Született gyilkosokat Oliver Stone vitte vászonra, melynek a forgatókönyvét Quentin Tarantino írta. Amit Stone igencsak átírt, annyira, hogy Tarantino a mozipremier vetítésekor elhagyta a termet és nem akarta, hogy neve szerepeljen a stáblistán. Stone eredetileg Mickey szerepére Brad Pittet szemelte ki, de ő akkoriban nemrég fejezte be a Kalifornia – A halál nem utazik egyedült és nem akart hasonló karaktert eljátszani. Így esett a választás Harrelsonra.

A filmet a filmkritikusok leírták és a közönség is vegyesen fogadta. Harrelsont ismét jelölték MTV Movie Awardsra és az bizonyos, hogy Mickey szerepe mérföldkőnek számít a színész karrierjében.

1995-ben harmadjára játszott Wesley Snipesszal, ezúttal egy akcióban, a Pénzvonatban, amibe a páros némi humort csempészett. 1996 első filmje a Hajsza a Nap nyomában, melybe be tudta tenni húgát, Jordant. Ezután Bill Murray-vel játszott a Tökös tekésben, mely megosztott véleményt kapott. Még ugyanebben az évben megkapta élete egyik legfontosabb szerepét, a Larry Flynt, a provokátort, melyet Miloš Forman rendezett. Harrelson nagyon rákészült a filmre, több dokumentumfilmet is megnézett Larry Flyntről, hogy minden mozdulatát ellesse. Fáradozásainak meg is lett az eredménye, hisz 1997-ben jelölték Oscar- és Golden Globe-díjra.

Woodyból filmsztár lett és most már válogathatott a filmek közül. 1996-ban többek között visszautasította a Jerry Maguire – A nagy hátraarc főszerepét, amit később megbánt. De elfogadta 1997-ben a Köszöntjük Szarajevóban! és az Amikor a farok csóválja… című politikai-vígjáték egy-egy szerepét, utóbbiban egy ál-háborús hőst alakított.

Az Isten hozta Hollywoodban című nem túl sikeres filmben önmagát alakíthatta, a Palmettoban pedig egy újságírót, aki éppen a börtönből szabadult. Ismét egy igen fontos film következett Woody számára, Az őrület határán. A történet az 1942-es csendes-óceáni Gudalcanal szigetén zajló csatát meséli el a második világháborúból. Harrelson csak néhány perces mellékszerepet kapott, több nagyszerű sztárhoz hasonlóan, mint például Sean Penn, George Clooney, John Travolta, Nick Nolte, John Cusack vagy Adrien Brody. A film főszereplője James Caviezel volt. A filmet a legjobb film Oscar-díjára jelölték. Még ebben az évben egy westernben is kipróbálta magát a Hi-Lo Country, mely 1999-ben elnyerte a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a Ezüst Medve díj a legjobb rendezőnek díját. Aztán következett az Ed TV-ben, melyben Ed Pekurny (Matthew McConaughey) testvérét, Ray-t alakítja, aki mindenáron be akar kerülni testvére mellé a televízióba. Az évtized utolsó filmje az Ilyen a boksz volt, melyben Antonio Banderasszal játszik a képernyőn. A film nem lett nagy siker és Harrelson ezután nem is tér vissza a filmekhez egészen 2003-ig.

Woody Harrelson egészen 2003-ig várt, mire újra elkezdett filmezni. Az első a Született bankrablók volt, majd ugyanebben az évben egy biztonsági őr bőrébe bújt a Ki nevel a végén?-ben és megkapta a Texas Film Hall of Famet. Az utolsó gyémántrablás című könnyed vígjátékban Pierce Brosnannal láthatta a néző, majd az Utál a csajban Monica Belluccival. A nagy fehérség című vígjáték krimiben Robin Williams-szel dolgozhatott, és még ebben az évben Charlize Theronnal a Kőkemény Minnesotaban. 

2007-ben a A kísérő filmet a nézők nem szerették, de Harrelson alakítását dicsérték, mint meleg kísérőt. Aztán a Coen testvérek mozijában a Nem vénnek való vidékben játszott, mint fejvadász, aki Chigurh (Javier Bardem nyomába ered. 2008-ban hat filmhez is aláírt: vonatra száll Ben Kingsleyvel a Transz-Szibériában, ismét Charlize Theronnal játszik az Alvajárókban, a Fél-profiban kosárlabdázik, szörfözni kezd a Surfer, Dude-ban, Jennifer Aniston mellett kapott szerepet A lekoptathatatlanban, végül vak zongoristát alakít a Hét életben. 2009-ben sem spórolt a filmekkel: Az első A harcmező hírnökei volt. A történetben Will Montgomery (Ben Foster egy Irakból éppen hazatért srác, akit Tony Stone (Harrelson) támogat lelkileg. Ők ketten azok, akik értesítik a legközelebbi hozzátartozókat a háborúban elhunyt családtagokról. Woodyról nagyon sok elismerő kritika jelent meg, valamint másodjára jelölték Golden Globe-díjra és Oscar-díjra. Bár saját bevallása szerint az "esélytelenek nyugalmával" várta az Oscar-t. Ami később beigazolódott: mindkét díjat Christoph Waltz kapta. Ennek ellenére Harrelsonnak cseppet sem kellett szégyenkeznie. Következő filmje igazi kasszasiker lett. A Zombieland című vígjátékparódia 102 166 356 dollár bevételt hozott és Woodyt is többen elismerték.

Legutóbb a 2012 című filmben láthatták a nézők, melyben a maják ősi naptára szerint 2012-ben jön el a világvége, a másik pedig, a Bunraku című film, melyben egy csapost alakít, csakúgy, mint anno a Cheersben.

2010-es évek első filmje a Bunraku volt, melyben egy csapost alakít, csakúgy, mint anno a Cheersben. Ezt követte a Barátság extrákkal, mely a kötetlen párkapcsolatokba nyújt betekintést, vígjáték formában. Ugyanebben az évben a Rampart című drámában kapott főszerepet, melyet Oren Moverman rendez, aki azt A harcmező hírnökeit rendezte, mely Oscar-jelölést hozott Woody számára. Itt olyan hitelesen játszotta el a Los Angeles-i korrupt rendőrt, hogy ismét felhívta magára a kritikusok figyelmét. A rendező az előző filmjéből nemcsak Harrelsont, hanem Ben Fostert és Steve Buscemit is meghívta a moziba.

21 év után ismét tv-filmben látható, a Game Change-ben, mely igen ígértesnek hangzik a nézők számára: Jay Roach rendezi és olyan nagy sztárokat hívott meg, mint Julianne Moore, Ed Harris, Ron Livingston és Woody Harrelson. A Game Change igaz történeten alapuló film, mely azt mutatja be, hogy John McCain (Harris) és Sarah Palin (Moore) hogyan próbált bejutni a Fehér Házba kampányukkal, mely végül nem járt sikerrel. Woody Harrelson Steve Schmidt-et keltette életre. Az HBO március 10-én mutatta be a filmet, amelynek forgatókönyvét Danny Strong vetette papírra, aki az Emmy-díjra jelölt Újraszámlálást (Recount) is írta. 2012-ben szerepet kapott az amerikai írónő Suzanne Collins regényéből feldolgozott Az éhezők viadala c. filmben. A könyvből ezen kívül még két kötet készült a Futótűz és A kiválasztott. A film a könyvhöz hűen arról szól, hogy Észak-Amerika romjain ma Panem országa, a ragyogó Kapitólium és a tizenkét távoli körzet fekszik. A Kapitólium kegyetlenül bánik Panem lakóival: minden évben, minden körzetből kisorsolnak egy-egy tizenkét és tizennyolc év közötti fiút és lányt, akiknek részt kell venniük Az Éhezők Viadalán. Az életre-halálra zajló küzdelmet élőben közvetíti a tévé.

2012 második felében mutatják be a Seven Psychopaths című fekete humorú vígjátékot, melyet az a Martin McDonagh rendezte, aki a hasonló stílusú Erőszakik-at is. Csakúgy, mint abban, itt is szerepel Colin Farrell. Mellettük még Christopher Walken, Sam Rockwell is feltűnik. Harrelson készülő filmje a Now You See Me című thriller, mely 2013-ra várható olyan sztárokkal, mint Morgan Freeman, Mark Ruffalo és Jesse Eisenberg, akivel már a Zombielandben már együtt szerepelhetett.

Woody Harrelson a Cheers mellett több más sorozatban is feltűnt. Először a Dear Johnban 1989-ben, bár az epizódban is alig lehetett látni. Ezután a Disneyland sorozatban mint Woody Boyd. Szinkronhang volt a Simpson család hatodik évadában, ahol szintén Woody Boyd-ot formálja meg. 1996-ban a Kerge város egyik epizódjának a címszerepét kapta meg (Találkozás Tommy Dugannel), melyben Tommy Dugant alakította. Az Ellenben Henryt Ellen Morgan alakítja egy rész erejéig. Ötödjére vette fel a Woody Boyd nevet, ezúttal a Frasier – A dumagépben, amiért Emmy-díjra jelölték a legjobb meghívott színész - vígjáték sorozatban. Legutóbb a sorozatkedvelők 2001-ben öt részig láthatták a Will és Graceben, melyben ő volt Grace barátja.

Filmszerepek mellett színházi szerepeket is vállalt. 1985-1986-ban a New Yorkban a Neil Simon Színházban, Roy Selridge és Joseph Wykowski Biloxi Blues című darabjukban játszhatott. A következő években (1987-1988) Jack-et alakíthatta a The Boys Next Door-ban szintén New Yorkban. Ezután átment Los Angelesbe, ahol folytatta a színházat. A Two on Two és a The Zoo Story ez két darab volt egyszerre, amelyet 1989-ben csinált, majd Zach-et alakította a Furthest from the Sun darabban 1993-ban. A Brooks Atkinson Színházban Bill Starbuckot játszhatta John Grisham: Az esőcsináló darabban, melyre talán a legbüszkébb. Taxisofőr volt a The Late Henry Mossban, mely már San Franciscoban volt. Európában is fellépett, a londoni Comedy Színházban a On an Average Dayben.

1985-ben Tijuanában feleségül vette Neil Simon drámaíró lányát, Nancy Simont. A házasság igen viharos volt, mindössze két hónapig tartott, ám ez biztosította a szereplést a címlapokon. A pár 1986. január 20-án beadta a válópert.

Hosszú együttélés után Woody újraházasodott. A színész több mint húsz évig élt együtt Laura Louie-val, ám a kapcsolatuk csak 2008. december 28-án lett hivatalos. A házaspár Maui-ban mondta ki a boldogító igent. Laurától három gyermeke született: Deni Montana (1993. február 28.), Zoe Giordano (1996. szeptember 22.), és Makani Ravello (2006. június 3.). 



































Forrás: wikipédia, listal.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jonathan Katz amerikai humorista és színész.

Jonathan Paul Katz (New York, 1946. december 1. –) amerikai humorista, színész és szinkronszínész. A Dr. Katz, Professional Therapist című a...