2021. december 27., hétfő

Natalie Portman amerikai színésznő.

Natalie Portman (eredeti nevén Neta-Lee Hershlag) (Jeruzsálem, 1981. június 9. –) Oscar- és Golden Globe-díjas izraeli származású amerikai filmszínésznő.

1981-ben született Natalie Hershlag néven, az izraeli Jeruzsálemben egy orvos–művész házaspár egyetlen gyermekeként. Édesapja Avner Hershlag termékenységkutató, édesanyja Shelley Stevens. Portman anyai rokonai osztrák és orosz zsidók voltak, apai rokonai Lengyelországban, illetve Romániában éltek, később pedig Izraelbe emigráltak. Apai nagyapjának szülei Auschwitzban haltak meg, romániai születésű dédanyja pedig a britek kémje volt a második világháborúban.

Családja nem sokkal születése után az Egyesült Államokban, többszöri költözködés után New Yorkban telepedett le. Állítása szerint, habár igazán szereti az Egyesült Államokat, mégis Jeruzsálemben érzi igazán otthon magát. Mivel egyedüli gyermek, különösen szoros viszony fűzi őt szüleihez, akik minden premierjén részt vesznek.

2011. június 14-én született meg fia, Aleph. 2012. augusztus 4-én feleségül ment Benjamin Millepied francia koreográfushoz. 2017. február 22-én született meg lánya, Amalia.

Portman nagyon jó tanuló volt az iskolában; végig színjelesre teljesített. "A tudományok, az irodalom vagy a nyelvek számomra sokkal izgalmasabbak, és sosem érdekelt, hogy az egyetem választása esetleg kerékbe töri a karriert. Inkább leszek okos, mint filmsztár!", mondta egyszer egy interjúban. Habár elmondása szerint szülei nem voltak vallásosak, mégis egy New York-i zsidó általános iskolába járt. Középiskolai tanulmányait a Syosset Középiskolában végezte. Portman nem tudott elmenni a Csillagok háborúja I: Baljós árnyak bemutatójára, mivel középiskolai záróvizsgáira készült. Középiskola után beiratkozott a Harvardra, ahol pszichológiát tanult, de hallgatott emellett történelmet, filozófiát és teológiát is. 2003 júniusában diplomázott. 

Portman 4 éves korában kezdett el táncolni. 10 éves volt, amikor egy ügynök felfigyelt rá, és modellmunkákat ajánlott neki. Később azonban rádöbbent, hogy a színészet sokkal inkább érdekli, mint a modellkedés. Egy interjú során, Portman azt nyilatkozta: "…különböztem a többi gyerektől. Sokkal ambiciózusabb voltam és tudtam, hogy mit akarok elérni, épp ezért nagyon keményen dolgoztam. Nagyon komoly gyermek voltam." Portman az iskolai szünidők alatt színházi táborokban vett részt, és olyan darabokban játszott, mint például a Kabaré vagy a Szentivánéji álom. 1994-ben Jean Reno oldalán megkapta Mathilda szerepét a Léon, a profi című filmben. A nagyközönség ekkor figyelt fel rá, és a kritikusok is elismerően nyilatkoztak tehetségéről. Portman ekkor vette fel nagyanyja leánykori nevét, és a továbbiakban ezen a néven szerepelt a filmekben. Minderre azért volt szükség, mert meg akarta óvni a saját maga és családja életét a sajtó tolakodó kíváncsiskodásától.

A 90-es évek közepétől kezdve Portman előtt nyitva állt a nagyvilág; olyan filmekben szerepelt, mint például a Szemtől szemben, a Gyönyörű lányok, a Varázsige: I Love You és a Támad a Mars!. Emellett ő volt az első, akit felkértek a William Shakespeare Rómeó és Júlia c. drámájából készült film, a Rómeó+Júlia főszerepére, de ezt elutasította, mert a szerelmi jelenetek, valamint a közte és Leonardo DiCaprio közti korkülönbség elrettentette. Ezek után a Lolita szerepét nem vállalta el, a Jégvihart túl komornak találta. 1997-ben Portman az Anne Frank naplójából készült Broadway-adaptációban alakította a címszereplőt. A Mindenütt jó c. film főszerepét is le akarta mondani, mert nem volt hajlandó meztelenül a kamerák elé állni, de miután átírták a forgatókönyvet, mégis leforgatta a filmet. Az ebben a filmben nyújtott alakításáért Golden Globe-díjra is jelölték. A 90-es évek vége felé George Lucas Luke Skywalker és Leia hercegnő édesanyjának szerepét kínálta fel a számára az eredeti Star Wars-trilógia cselekményét megelőző részekben. Portmant ez az alakítása tette igazán ismertté. Az új trilógia első részét 1999–ben mutatták be. Ezek után nem sokkal egy leányanya szerepét alakította az Ahol a szív lakik c. filmben.

Az Ahol a szív lakik c. film után Portman beiratkozott a Harvard Egyetemre, pszichológia szakra. Egy 1999-es interjújában megjegyezte, hogy a Star Wars filmeket leszámítva nem szeretne semmilyen filmben szerepelni, mert az elkövetkező években a tanulásra szeretne koncentrálni. 2000 júniusától szeptemberig a Csillagok háborúja II: A klónok támadása c. epizódot kezdte el forgatni. 2001 júliusában Csehov Sirály c. darabjában alakította Nyina szerepét, és olyan színészekkel játszott együtt, mint Meryl Streep, Kevin Kline és Philip Seymour Hoffman. Ugyanebben az évben Zoolander – A trendkívüli c. filmben tűnt fel cameo szerepben, sok más hírességgel együtt. 2002–ben Portman egy kis szerepet kapott a Hideghegy c. filmben Jude Law és Nicole Kidman oldalán.

2004–ben olyan filmekben tűnt fel, mint a Garden State vagy a Közelebb. Az utóbbi filmben nyújtott alakításáért Golden Globe-díjat kapott. Ugyanezért a szerepért Oscarra is felterjesztették legjobb női mellékszereplő kategóriában, de a díjat abban az évben Cate Blanchett vihette el.

2005–ben a Csillagok háborúja III: A Sith-ek bosszúja c. filmben utoljára öltötte magára Padmé Amidala szerepét. Nem sokkal a bemutató (május 19.) előtt leborotváltatta a haját a V mint vérbosszú című film főszerepének kedvéért. Ebben Hugo Weaving oldalán egy fiatal lányt játszott, aki egy alternatív jövőben, véletlenül keveredik bele a fenyegető brit diktatúra ellen szőtt konspirációba. 2005-ben Portman a Free Zone, illetve a Goya kísértetei c. filmekben tűnt fel. Ez utóbbit 2006-ban mutatták be.

2006–ban Portman részt vett a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a V mint vérbosszú c. film kapcsán. Ebben a filmben Evey Hammondot alakította, akit a titokzatos V megment a diktatúrát kiszolgáló rendőrségtől. A szerep kedvéért Portmannak el kellett sajátítania a brit akcentust (a történet Angliában játszódik), és le kellett borotváltatnia a haját. 2006 áprilisában a Mr. Magorium's Wonder Emporium c. gyerekeknek szóló filmet kezdte el forgatni Dustin Hoffman-nal. Elmondása szerint rendkívül izgalmas feladat volt számára, hogy gyerekekkel dolgozhatott együtt. 2006 végén elkezdődtek a A másik Boleyn lány c. film forgatási munkálatai, melyben Portman Boleyn Anna szerepét kapta meg, noha először Mary szerepét kínálták fel neki. A Marie Claire Magazinnak úgy nyilatkozott: "Anna sokkal jobban izgatott, mint a kiszámítható, egyenes Mary. Nagyobb kihívásnak éreztem ezt az elvetemült, bonyolult, romlott embert eljátszani, mert én nem ilyen vagyok."

Szintén 2006-ban, Portman Wong Kar-wai My Blueberry Nights – A távolság íze c. filmjében szerepelt. Ebben egy bájos szélhámost, Leslie karakterét alakította. Emellett egy kisebb szerepet kapott A Simpson család 18. évadjában, melyben Bart Simpson barátnőjének, Darcynak kölcsönözte a hangját. 2007-ben Wes Anderson rövidfilmjében, a Hotel Chevalierben tűnt fel, melyben először vállalt el egy meztelen jelenetet. 2008-ban Portman lett a 61. cannes-i filmfesztivál legfiatalabb zsűritagja.

2008-ban 27 évesen debütált elsőfilmes rendezőként az Eve c. rövidfilmjével a Velencei Filmfesztiválon. 2009-ben Tobey Maguire és Jake Gyllenhaal mellett jástzott a Testvérek c. drámában, mely a 2004-es azonos nevű dán film remake-je.

2010-ben egy veterán balerinát alakított Darren Aronofsky Fekete hattyú c. filmjében. Ahhoz, hogy felkészüljön a szerepre, hat hónapon keresztül napi 5-8 órás táncoktatáson vett részt, és leadott 10 kilót. 2011. január 16-án ezért a szerepért a legjobb színésznő kategóriában nyert a Golden Globe-díj-átadón. 2011. február 27-én, ugyanezen szerepéért a legjobb női főszereplő kategóriában nyert Oscar-díjat.

2011-ben Ashton Kutcher oldalán tűnt fel a Csak szexre kellesz című filmben. Ő volt a film egyik executive producere is. Ezután a Király! című filmben láthattuk James Franco és Danny McBride oldalán, valamint ő játszotta Jane Fostert a 2011-es szuperhős-filmadaptációban, a Thorban.

2013 júliusában Natalie bejelentette, hogy az izraeli Amos Oz önéletrajzi regényét - mely az A Tale of Love and Darkness címet visel -, választotta ki rendezői debütálásának. Natalie nemcsak rendezőként, hanem színészként és forgatókönyvíróként is részt vett az elkészülésében. A film bemutatójára a 2015-ös Cannes-i Filmfesztiválon került sor. 2015 májusában leszerződött Pablo Larrain Jackie című filmjére, ami egy életrajzi dráma az 1960-as évek amerikai First Ladyjéről, Jacqueline Kennedyről. A film a nő férje, John F. Kennedy halála utáni boldogulását követi nyomon, és bemutatójára 2016. szeptember 7-én került sor a Velencei Filmfesztiválon. Alakításáért jelölték a SAG, Golden Globe, BAFTA, valamint Oscar-díjra is, mint legjobb színésznőt.

2018-ban szerepelt az Expedíció című sci-fi horrorban, amiben egy biológust és egyben egykori katonát alakított. Ezután Xavier Dolan első angol nyelvű filmjében, a The Death and Life of John F. Donovanben szerepelt, amit Eric Kohn az IndieWire-nél "sokkoló ballépésként" jelemzett. Következő filmje a Vox Lux volt, amiben Raffey Cassidyt, a problémás popsztárt alakította. Vonzotta a gondolat, hogy bemutassa a hírnév negatív hatását, és az forgatás előkészületeként zenészekról szóló dokumentumfilmeket nézett és Sia zenéit hallgatta, aki a fim zenéjét szerezte. A tetőponton látható táncjelenetekhez férjével, Benjamin Millepieddel gyakorolt, aki a jelenet koreográfusa is volt egyben. A film vegyes fogadtatásban részesült, de Natalie alakítását dicsérték a kritikusok.

A Thor: Sötét világból használt jelenettel és újraszinkronizálással röviden a 2019-es Bosszúállók: Végjátékban is feltűnt. Ezután a pszichológiailag balhés asztronautatát (Lisa Nowakon alapulva) alakította a Noah Hawley által rendezett Lucy in the Sky című drámában.






































Forrás: wikipédia, listal.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jonathan Katz amerikai humorista és színész.

Jonathan Paul Katz (New York, 1946. december 1. –) amerikai humorista, színész és szinkronszínész. A Dr. Katz, Professional Therapist című a...