Vina Fay Wray (1907. szeptember 15. - 2004. augusztus 8.) Kanadai-amerikai színésznő.
Három éves korában szülei válása után édesanyjával és öt testvérével Amerikába költözött. A család nagyon szűkösen körülmények között élt, így neki is hamar kellett a megélhetés hozzájárulásáról gondoskodnia. Nagyon sok szereplőválogatáson vett részt, hogy mihamarabb legalább egy kisebb szerepet kaphasson.
Az 1928-ban készült The Wedding March-ban sikerült először szerephez jutnia, ezt követően a harmincas évek elején több horrorfilmben is játszott, ilyen volt a Doctor X és a The Vampire Bat. Ily módon lett belőle Hollywood első számú "sikoltó királynője".
Az valódi áttörést a King Kong című film hozta meg neki, amelyben bájos, törékeny, sebezhető, oltalmazásra váró megjelenésével azonnal meghódította a szíveket. Az a jelenet, amikor King Kong az Empire State Building tetején a kezében tartotta a megrémült szőke lányt a mai napig a filmtörténelem egyik legemlékezetesebb jelenetének számít.
Karrierje során mintegy száz filmben szerepelt. Legnagyobb szerepe azonban vitathatatlanul a már említett King Kong volt. A nagy alakítás után karrierje hanyatlani kezdett és 1942-ben - miután másodjára is megházasodott - visszavonult a filmvilágból. Első házasságából egy gyermeke született, egy lány, Susan, A második házasságából pedig kettő, Robert és Vicky. Az ötvenes években Wrayt még elvállalt néhány karakterszerepet, később viszont már csak a televízióknak dolgozott. 1989-ben nagy elismeréssel jelent meg életrajza: "Az érem másik oldala" címmel. A hollywoodi hírességek sétányán pedig a felejthetetlen hősnő csillagát is ott találhatjuk. Fay Wray nem sokkal halála előtt áldását adta arra, hogy a Gyűrűk ura rendezője, Peter Jackson felújítsa a King Kong című alkotást. Eredetileg egy nagyon rövid kis szerepet maga is kapott volna a készülő filmben, de sajnos ezt már nem élhette meg.
Fay Wray-t 2004. augusztus 8-án kilencvenhat éves korában érte a halál New York-i otthonában.
Forrás: wikipédia, vintag.es
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése