Oleg Petrovics Zsakov (Szarapul, Vjatkai kormányzóság, 1905. április 1. – Pjatyigorszk, 1988. május 4.) orosz szovjet színész.
Az Urál központi városában, Szverdlovszkban tanult, majd a leningrádi színházművészeti technikumban (később főiskola) végzett színi tanulmányokat, itt szerezte meg diplomáját 1929-ben. Közben a FEKSZ (Ekszcentrikus Színészek Műhelye) filmes stúdiójában is képezte magát.
1926-ban állt először felvevőgép elé. A FEKSZ művészeti vezetői, Grigorij Kozincev és Leonyid Trauberg rendezők bíztak rá kisebb szerepeket, így az Új Babilonban is, (ennek főszerepében debütált a szintén a FEKSZ-nél tanult Jelena Kuzmina.
Az 1930-as évek második felében forgatott filmekkel lett igazán ismertté. Szergej Geraszimov Heten a hó ellen (1936) című filmjének egyik központi figuráját játszotta: a kietlen északi szigeten kutató expedíció történetének rádiósaként partnereivel, Tamara Makarovával és Pjotr Alejnyikovval együtt kiugró sikert aratott. Meggyőző volt a Viharos alkonyat (1936) Vorobjov docensének szerepében. A lényegében Kirovról szóló A nagy hazafiban (1937–1939) intrikus szerepet játszott, de még ebben az „aljas film”-ben sem karikatúraként, hanem hitelesen formálta meg a fondorlatos „trockista” alakját.
A háború idején Alma-Atában forgatott Reszket a föld főhőse 1941-ben szabadul a börtönből és hazaindul, de már tart a háború. Ismerősei, még szülei is tartózkodóan fogadják. Zsakov megrázóan alakítja a talajt vesztett ember lelki drámáját. A T–9. tengeralattjáró parancsnoka (1943), egy jóval későbbi háborús filmben (A koordináták ismeretlenek, 1957) egy tartályhajó kapitánya, az Út a kikötőbe című film központi figurájaként ismét hajóskapitányt alakított, (utóbbiban társa Borisz Andrejev) volt.
Hat évtized alatt mintegy száz filmben játszott és a legkülönfélébb szerepkörökben tűnt fel. Alakításaiban többnyire férfiasan intellektuális művésznek mutatkozott. Mértéktartó, visszafogott játékstílus jellemezte, akár hősi, akár negatív figurákat keltett életre. „Nyugaton előszeretettel nevezték az orosz Leslie Howardnak.”
Forrás: wikipédia, kino-teatr.ru
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése