A Gyűrűk Ura-sorozat Peter Jackson új-zélandi rendező J. R. R. Tolkien angol író azonos című regényén alapuló, 1999-től 2003-ig készített, 2001-ben, 2002-ben és 2003-ban bemutatott új-zélandi–amerikai fantasy-filmsorozata az amerikai New Line Cinema és az új-zélandi WingNut Films gyártásában. Három részből áll: A Gyűrű Szövetsége (The Fellowship of the Ring, 2001), A két torony (The Two Towers, 2002) és A király visszatér (The Return of the King, 2003). A sorozat forgatókönyvét Peter Jackson és felesége, Fran Walsh, valamint Philippa Boyens, Stephen Sinclair és Barrie M. Osborne írták, a filmzenét a kanadai Howard Shore szerezte. 2012-től 2014-ig mutatták be a Hobbit-sorozatot, ami a Gyűrűk Ura előtörténetét képezi és Tolkien azonos című novellája alapján készült.
A történet szerint az ősi gonosz, Morgoth egykori szolgája, a címszereplő Sauron megalkotja a Hatalom Gyűrűit, melyeket Középfölde királyainak ad, akiket így az Egy Gyűrű segítségével irányítani tud. Az emberek és tündék Utolsó Szövetsége azonban legyőzi őt, elveszik tőle az Egyet, ezért menekülnie kell. Az Egy az emberek királyához kerül, majd több ezer évre elveszik. Amikor előkerül, Sauron elindítja a Gyűrűháborút, hogy visszaszerezze tulajdonát. Ekkor megalakul a Gyűrű Szövetsége, melynek célja a Gyűrű elpusztítása, melyet csak Sauron országában, Mordorban lehet megtenni. A Gyűrű hordozója Frodó lesz, akire hárul a feladat, hogy elviselje a Gyűrű által okozott gyötrelmeket, az út során a történet főszereplője, Samu lesz segítségére. A Szövetség többi tagja pedig kiveszi a részét a háborúból, amely egész Középföldét beborítja.
A sorozat kétségtelenül az egész filmtörténet egyik legnagyobb vállalkozása, szinte mindenütt elismeréssel adóztak a stáb munkája előtt. Jelentősége azonban nem csupán a szakmai és közönségi körökben elért egyöntetű sikerében érhető tetten, ugyanis a Gyűrűk Ura átvezette a huszadik századi filmgyártást a 21. századba, méghozzá úgy, hogy miközben a régi idők nagy filmvállalkozásainak eredményeit megtartotta, olyan új elemekkel és technológiákkal bővítette a filmet, amelyek máig meghatározzák a filmművészetet. A sorozat befejező része a modern filmeposz alapfogalmává vált és hosszas szünet után újra bebizonyította, hogy rendkívül terjedelmes játékidővel is lehet óriási tömegeket vonzani a mozikba. A három film mozibevételei majdnem elérték a 3 milliárd dollárt, a világ kritikusai pedig összesen 17 Oscar-, 4 Golden Globe-, 8 BAFTA-, 1 Grammy-díjjal és 445 további elismeréssel jutalmazták a sorozatot.
1.
Sean Bean (Boromir) - 63 éves
2.
Elijah Wood (Frodo Baggins) - 41 éves
Úgy tűnik, valaki mégis elhagyta magának a mindenhatóság gyűrűjét ...
3.
Dominic Monaghan (Meriadoc Brandybuck) - 45 éves
4.
Billy Boyd (Peregrine Took) - 54 éves
5.
Sean Astin (Samwise Gamgee) - 51 éves
6.
Orlando Bloom (Legolas) - 45 éves
7.
Viggo Mortensen (Aragorn) - 63 éves
8.
Cate Blanchett (Galadriel) - 53 éves
9.
Liv Tyler (Arwen) - 45 éves
10.
Hugo Weaving (Elrond) - 62 éves
11.
Karl Urban (Eomer) - 50 éves
12.
Ian McKellen (Gandalf) - 83 éves
13.
John Rhys-Davies (Gimli) - 78 éves
14.
Andy Serkis (Gollum) - 58 éves
Forrás: zefirka.net, wikipédia
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése