2021. december 16., csütörtök

Kevin Spacey amerikai színész.

Kevin Spacey Fowler KBE (South Orange, New Jersey, 1959. július 26. –) kétszeres Oscar-díjas amerikai színész, rendező, producer, forgatókönyvíró és énekes.

Színészi pályafutását színpadi színészként kezdte az 1980-as években, majd mellékszereplőként filmekben és a televízió képernyőjén tűnt fel. Az 1990-es évek elején vívta ki a filmkritikusok elismerését: az 1995-ös Közönséges bűnözők című neo-noir stílusú bűnügyi thrillerért megkapta első Oscar-díját legjobb férfi mellékszereplő kategóriában. Az Amerikai szépség (1999) kapuzárási pánikban szenvedő főszereplőjeként második Oscar-díját is átvehette, ezúttal a legjobb férfi főszereplőként.

Az 1990-es évek folyamán további fontosabb szerepei közé tartozik a Glengarry Glen Ross című független filmdráma (1992), a Hetedik című lélektani thriller (1995), a Ha ölni kell című thriller (1996) és a Szigorúan bizalmas című neo-noir bűnügyi film (1997). A 2000-es évektől olyan alkotásokban szerepelt, mint A jövő kezdete című filmdráma (2000), a K-PAX – A belső bolygó című sci-fi (2001), A tengeren túlon című életrajzi musical (2004), a Superman visszatér (2006) és a Nyomd, Bébi, nyomd című akciófilm (2017).

Színpadi színészként A nagymama soha című darabban nyújtott alakításáért Tony-díjat vehetett át. A díj 2017-es gáláján házigazdaként működött közre. A londoni The Old Vic színház művészeti igazgatója volt 2003-tól visszavonulásáig, 2015 közepéig.

Legfontosabb televíziós munkája a Kártyavár című, a Netflix által forgalmazott politikai témájú televíziós drámasorozat, ebben Spacey 2013 óta a főszereplő Francis J. Underwoodot formálja meg. Alakításáért Golden Globe-díjat kapott legjobb férfi főszereplő – dráma tévésorozat kategóriában és két egymást követő alkalommal a legjobb férfi drámasorozatbeli alakításért járó Screen Actors Guild-díjat is ő vihette haza.

Spacey 1959. július 26-án jött világra Kevin Spacey Fowler-ként anyakönyvezve, a New Jersey-i South Orange-ban. Anyja (Kathleen) titkárnő és apja (Thomas Fowler) műszaki szerkesztő gyakran kényszerült költözni 3 gyerekével, míg végül le tudtak telepedni Dél-Kaliforniában. Kevint beadták a Northridge Katonai Akadémiára nevelési szempontból, de pár hónappal rá kitették az akadémiáról. Ezután a San Fernando-i Chatsworth főiskolára került és a tanulmányai kezdtek kiemelkedni. Nagyon érdekelte a színjátszás, így bekerült a A muzsika hangjába. A diploma után Kevin rövid ideig a Los Angeles-i Valley Kollégium növendéke lett, ahol megismerkedett Val Kilmerrel, aki arra biztatta, hogy jelentkezzen a Julliard drámaiskolába. Megfogadta és két évig járt oda, majd a New York-i Shakespeare Festival társulatához csatalakozott. Eleinte színdarabokban tűnt fel, míg végül elkezdett statisztálni és filmekben szerepelni.

Spacey filmes pályafutása egy kis szereppel kezdődött: tolvajt alakított az aluljáróban, a Féltékenység című moziban. Olyan nagy sztárokkal volt egy filmben, mint Jack Nicholson és Meryl Streep. Egy évvel rá, régi példaképével, Jack Lemmonnal szerepelt a Hosszú út az éjszakába című tévéfilmben. A Wiseguy című sorozatban Mel Profittként majdnem egy évadig szerepelt, majd Gene Wilderrel és Richard Pryorral volt látható a Vaklárma című vígjátékban. A '80-as évek végén ismét Jack Lemmonnal játszott két filmben: a The Murder of Mary Phaganban és a Drága papában.

Az 1990-es éveket a Henry és June kosztümös filmben kezdte, azután a Darrow című tévéfilm címszerepét kapta meg. A Glengarry Glen Rossban egyik jelentősebb szerepet kapta, olyan színészekkel, mint Al Pacino, Alec Baldwin, Ed Harris és Jack Lemmon. A Felelősségük teljes tudatában-ért már kritikus elismerést is kapott, a csúcsra mégis az 1995-ös Filmcápák hálójában című filmjével került. Még ugyanebben az évben készült Közönséges bűnözők című filmjéért Oscar-díjat kapott a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában.

A szintén 1995-ös Hetedik című filmben Brad Pitt-tel és Morgan Freemannel volt látható, amely igazi kasszasiker lett az amerikai mozikban. 1996-ban a rendezői széket is kipróbálta, azonban az Albínó Aligátor nem lett osztatlan siker, pedig olyan színészek szerepeltek benne, mint Gary Sinise, Matt Dillon és Viggo Mortensen.

A Szigorúan bizalmas című filmben Jack Vincennes nyomozóhadnagyot játszotta, a rendező (Curtis Hanson) mindent Kevin színészi tudására bízott, és csak néha szólt bele a dolgába. Az filmben nyújtott eredménye: több kritikus díj és egy BAFTA-díj-jelölés. Az Éjfél a jó és a rossz kertjében című filmben Jim Williamset, a meleg műgyűjtőt alakította, a rendező Clint Eastwood volt.

1998-ban és 1999-ben csak főszerepet bíztak rá, olyan sztárokkal játszott, mint Samuel L. Jackson a Nincs alkuban, a Zűrzavarban Sean Penn, a Tutiseftben Danny DeVito és Annette Bening az Amerikai szépségben. Utóbbi film a színész életének eddigi legnagyobb sikere lett. A filmben Lester Burnham, a középkorú, életunt üzletembert formálta meg, aki beleszeret a lánya egyik osztálytársába. Alakítása BAFTA-díjat, Golden Globe-jelölést, és a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat eredményezte. 1999 októberében megkapta a csillagát a hollywoodi hírességek sétányán, a Hollywood Walk of Fame-en.

A 2000-es évek elején a Kikötői hírekben Kevin merőben új területen próbálgathatta szárnyait, aztán pedig a K-PAX – A belső bolygó című filmben egy Prot nevű „földönkívülit” alakított.

2002-ben egy mindössze 5 másodperces jelenete volt a Mike Myers főszereplésével készült, Austin Powers 3. – Aranyszerszám című filmben, melyben Spacey, önmagát alakította.

A következő években újult erővel tért vissza és eljátszotta David Gale-t a David Gale életében. Ezt követte a tragikus sorsú Bobby Darin énekes életéről és Sandra Deevel való házasságáról készült Beyond the Sea, magyar címén A tengeren túlon, melyet igen fontosnak érzett, így forgatókönyvírója, producere sőt rendezője is volt. A film énekes főhőseként rock and rollt, szvinget és jazzt is énekelt a filmben. Szerepéért 2005-ben Golden Globe-díj jelölést kapott legjobb színészi kategóriában. Az általa énekelt filmzenei album 2006-ban Grammy-díj jelölést kapott.

2006-ban Lex Luthort játszotta a Superman visszatérben, majd Mickey Rosa, egyetemi professzort alakította, a 21 – Las Vegas ostromában.

2008-ban visszatért a tévéfilmekhez, az Újraszámlálás, melyért már ötödjére jelölték Golden Globe-díjra, de ismét "csak" jelölésig jutott. 2009-ben a Shrink – Dilidoki kiütvében, egy pszichológust alakított, majd hangját adta a Hold című filmhez, végül pedig katonai ruhába bújt a Kecskebűvölők című háborús vígjátékban. A Casino Jack-ért megkapta hatodik Golden Globe jelölését is, de ezt sem tudta díjra váltani. Legutóbbi filmjei a Krízispont, mely egy befektetési cég 24 óráját mutatja be, valamint a Förtelmes főnökök-ben, melyben az egyik "címszereplőt" alakítja.

2017 októberében Anthony Rapp színész azzal vádolta meg Spaceyt, hogy az 1986-ban, részegen agresszív és szexuális módon közeledett az akkor 14 éves Rapp felé. Spacey a Twitteren reagált a vádra. Válaszában kifejtette, hogy bár nem emlékszik az esetre, de ha valóban így cselekedett Rapp-pel szemben, akkor a legőszintébb bocsánatkérésével tartozik a színésznek elfogadhatatlan részeg viselkedése miatt.

Ezt követően mások is a nyilvánosság elé léptek Spaceyvel szemben: az újságíró Heather Unruh, a filmkészítő Tony Montana, a színész Roberto Cavazos, Richard Dreyfuss Henry nevű fia és a Kártyavár című sorozatban dolgozó nyolc további személy is zaklatásokról számolt be. A The Guardian magazin állítása szerint több olyan ember is kapcsolatba lépett velük, akik azt állítják, hogy Spacey – az Old Vic színház művészeti igazgatójaként – abban az időben közismert volt arról, hogy fiatal fiúkat fogdosott és további, elfogadhatatlan módokon viselkedett velük.

A zaklatási vádakkal egy időben törölték a Kártyavár című sorozatot is; a hatodik, egyben befejező évad forgatását felfüggesztették. A sorozat 2018-ban ért volna véget. Egyes források szerint már Spacey botránya előtt is megszületett a döntés a sorozat befejezéséről. Bejelentették, hogy Spacey semmilyen formában nem fog részt venni a Kártyavár készítésében. Továbbá a sorozatot készítő Netflix egy olyan életrajzi film utómunkálatait is leállította, melyben Spacey Gore Vidalt alakítja. A Netflix bemutatni sem kívánja a filmet a jövőben, illetve minden együttműködést megszakít a színésszel. Az International Academy of Television Arts and Sciences szervezet a közelmúlt eseményeinek fényében úgy döntött, 2017-ben az előzetes tervekkel szemben mégsem Spacey-t tünteti ki a Nemzetközi Emmy-díj – Alapító díjjal.

Sajtóértesülések szerint 2019. júliusában a Spacey elleni vádat az ügyészség elejtette.

1999-ben újságcikkek szerint Dianne Dreyerrel állt romantikus kapcsolatban. 2000-ben együtt jelentek meg az Oscar-díj átadón. A legjobb színésznek járó díj átvétele utáni beszédében Spacey kifejezte háláját és szerelmét Dreyer iránt. Bulvárcikkek szerint Spacey Helen Hunttal és Jennifer Jason Leigh-gel is randevúzgatott ugyanebben az időben.

Szintén 1999-ben egy, a The Sunday Times Magazine-ban megjelent cikk Spacey agglegénységével foglalkozott és utalt rá, hogy az Esquire magazin szerint a színész meleg. Spacey a Playboynak és más magazinoknak adott interjúiban ezt tagadta. Később, 2007-ben a Gotham magazin idézte a színész szavait, miszerint magánéletét nem szándékozik a sajtó elé tárni és fenntartja a jogot annak megőrzéséhez, szakmájától és hírnevétől függetlenül.

Az Anthony Rapp-ügy kapcsán Spacey bocsánatkérése mellett felvállalta, hogy a saját neméhez vonzódik: „voltak kapcsolataim férfiakkal és nőkkel is. Szerettem férfiakat és romantikus viszonyom is volt velük az életem során. Úgy döntöttem, mostantól meleg férfiként fogok élni”. Spacey-t a sajtóban kritikák érték a coming out időzítése miatt.

















Forrás: wikipédia, vintagenewsdaily.com, mafab.hu, theplace2.ru, zimbio.com, ranker.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jonathan Katz amerikai humorista és színész.

Jonathan Paul Katz (New York, 1946. december 1. –) amerikai humorista, színész és szinkronszínész. A Dr. Katz, Professional Therapist című a...