Sir Ben Kingsley (Yorkshire, Scarborough, 1943. december 31. –) Oscar-díjas angol színész, indiai gyökerekkel. 1967-ben a Royal Shakespeare Company tagja lett. Richard Attenborough 1982-ben bemutatott Gandhi című filmjében Mahátma Gandhi megformálásáért elnyerte a legjobb főszereplőnek járó Oscar-díjat. Kingsley egy csapásra nemzetközi hírnévnek örvendő színész lett, de tartott attól, hogy beskatulyázzák, ezért pályája során igyekezett sokféle, változatos szerepeket eljátszani. Művészi érdemeinek elismeréseként, 2001-ben II. Erzsébet brit királynő lovaggá ütötte.
Kingsley Krishna Pandit Bhanji néven született az angliai Yorkshire-ben, azonban amikor eldöntötte, hogy a színész hivatást választja, apja tanácsára nevet változtatott. Apai nagyapja, a zanzibári fűszerkereskedő becenevéből, a Clove Kingből (szegfűszegkirály) alkotta meg a Kingsleyt, a Ben keresztnév pedig egyszerűen tetszett neki. Ben Kingsley tehát elvégzett néhány kurzust, kipróbálta magát néhány kisebb színpadi szerepben, majd jelentkezett a híres londoni RADA-ba, de nem járt sikerrel, így két éven át egy utazó színtársulattal, a The Children’s Theatre-rel vándorolt az országban és ennek köszönhetően komoly színpadi gyakorlatot szerzett. 1967-ben a Royal Shakespeare Companyben, majd 1984-ben már a Broadwayen debütált. Pályafutása korai szakaszában elkerülték a filmszerepek és csak 1972-ben, A kulcsszó: félelem című thrillerben kapta első játékfilmes szerepét, de ezután is inkább színházban játszott.
Richard Attenborough brit rendező már hosszú ideje kereste Mahátma Gandhi megformálóját tervezett filmjéhez és egy barátja javaslatára nézte meg Kingsleyt a színpadon, és tudta, megtalálta, akit keresett. Kingsley nagyon alaposan felkészült a híres indiai politikus szerepére hiszen mintegy 10 kilótól szabadult meg és gyakorlatilag a Mahátma egész életművét áttanulmányozta. Mi több még a szövőszéket is megtanulta kezelni, egyszóval teljesen Gandhi bőrébe bújt. Fáradozásai végül sikerhez vezettek: a Gandhiban nyújtott alakításáért Oscar-díjjal, Golden Globe-díjjal és BAFTA-díjjal jutalmazták alakításáért. A viszonylag ismeretlen színészből egy csapásra nemzetközi hírnévnek örvendő művész lett. Az apró termetű, szinte törékeny, kopasz emberke a későbbiekben számtalan, igen változatos szerepben tűnt fel.
A kilencvenes évek elején Az ötödik majom című filmben csimpánzokat keresett, hogy az eladásukból nyert pénzből megházasodhasson. 1991-ben Barry Levinson nagyszabású gengszteres alkotásában, a Bugsyben, Warren Beatty és Annette Bening mellett egy gengszterfőnököt alakított, amiért újfent Oscarra jelölték. Ezután Steven Spielberg kérte fel, hogy a Schindler listája című eposzában keltse életre a főhős könyvelőjét, Itzhak Sternt. Kingsley elfogadta Spielberg felkérését, és Liam Neeson és Ralph Fiennes mellett roppant hiteles alakítást nyújtott. Egy évvel később Roman Polański A halál és a lányka című drámájában tűnt fel mint Dr. Robert Miranda, majd A lényben a sci-fi műfajába tett kitérőt. 1997-ben A Sakál árnyéka című krimiben szerepelt és rá egy évre a Sweeney Toddban. 1998-ban játszott a Bűn és bűnhődés filmadaptációjában, majd 1999-ben lelkiismeretes gyilkost alakított a Beismerő vallomás című filmdrámában Alec Baldwin oldalán.
A kis költségvetésű, szinte ismeretlen gengszterfilm, a Szexi dög (2000) a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díj jelölése mellett számos neves kitüntetést kapott alakításáért. Majd Otto Franet alakította az Anna Frank igaz története című tévés produkcióban, mely szintén sikeresnek bizonyult. Negyedik és eleddig utolsó Oscar jelölését a2003-as Ház a ködben című filmdráma főszerepéért kapta, melyben egy iráni ezredest formált meg. Ezután szerepet vállalt két közönségfilmben (Viharmadarak, Zéró gyanúsított), melyek megbuktak az Amerikai Egyesült Államokban. 2005-ben ismét Roman Polańskival dolgozott együtt: ő játszotta Fagin szerepét az új Twist Olivér adaptációban és feltűnt Ellen Burstyn és Annette Bening oldalán is a Mrs. Harris című tévéfilmben. A BloodRayne-ben a világ leggonoszabb és legerősebb vámpírját, Kagant keltette életre, azonban a film óriásit bukott és Kingsley is megkapta első Arany Málna díj jelölését. A 2006-os Alvilági játékokban sem szelíd figurát játszik: egy koros gengsztert alakít, aki esküdt ellenségével, Boss-szal (Morgan Freeman) kerül összetűzésbe. Ezek után rendre gyenge produkciókban tűnt fel, melyekért újabb Arany Málna nominálások lettek a „jutalmai". Kivétel közülük a 2008-as Elégia, melyben Penélope Cruz oldalán tűnik fel és ezen alakításáért pozitív kritikákat kapott. A 2009-es Viharsziget című filmje ígéretesnek tűnik, hiszen nem más a partnere, mint Leonardo DiCaprio.
Ben Kingsley ma is inkább hivatásos színésznek, mint filmsztárnak tartja magát, nézete szerint a színpaddal ellentétben a kamera nem igényli a színészi játékot, csupán a szélsőséges helyzetekben megnyilvánuló viselkedést rögzíti. 2001-ben II. Erzsébet brit királynő lovaggá ütötte és azóta szigorúan megköveteli, hogy neve előtt feltüntessék a "Sir" rangot. Kingsley két házasságából négy gyermeke született, három fia közül kettő, Edmund és Ferdinand szintén színészek. Viszont harmadik fia, Thomas és lánya, Jasmine más foglalkozást választott magának. 2003-ban nősült harmadszor, de nem sokkal később már újabb válóper következett. Legújabb kedvesével, Daniela Lavenderrel 2007 óta él együtt.
Forrás: wikipédia, vintagenewsdaily.com, mafab.hu, theplace2.ru, zimbio.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése