William Bradley „Brad” Pitt (Shawnee, Oklahoma, 1963. december 18. –) kétszeres Oscar-díjas és háromszoros Golden Globe-díjas amerikai színész, filmproducer.
Színészként a Thelma és Louise című filmmel robbant be a köztudatba 1991-ben. A nagy költségvetésű alkotásokat tekintve első főszerepeit a Folyó szeli ketté (1992), a Szenvedélyek viharában (1994) és az Interjú a vámpírral (1994) című filmdrámákban kapta. 1995-ben a Hetedik című bűnügyi thrillerben és a 12 majom című sci-fiben nyújtott alakításával kivívta a kritikusok elismerését; utóbbi szerepért Golden Globe-díjat és Oscar-jelölést kapott. Pitt szerepelt a Harcosok klubja (1999) című kultuszfilmben, a 2001-es Ocean’s Eleven – Tripla vagy semmi című filmben és annak folytatásaiban; Ocean’s Twelve – Eggyel nő a tét (2004), Ocean’s Thirteen – A játszma folytatódik (2007). Jegybevételi szempontból nagy sikereket ért el a Trója (2004), a Mr. és Mrs. Smith (2006), valamint a Z világháború (2013) című filmekkel. Második és harmadik Oscar-jelölését a Benjamin Button különös élete (2008) és a Pénzcsináló (2011) című filmjeiért kapta. Producerként részt vett A tégla (2006) és a 12 év rabszolgaság (2013) című filmek elkészítésében, mindkét alkotás elnyerte a legjobb filmnek járó Oscart. Az élet fája (2011), a Pénzcsináló és A nagy dobás (2015) című filmekben szintén producerként működött közre, mindhárom mű Oscar-jelöléseket kapott, szintén a legjobb film kategóriában.
Közszereplőként Pittet az amerikai szórakoztatóipar legbefolyásosabb emberei között tartják számon, valamint számos médium a világ legvonzóbb férfiai között sorolja fel. Magánélete szintén a bulvársajtó kedvelt témája. Öt évig volt Jennifer Aniston színésznő férje, nagy sajtóvisszhangot kapott válásuk után Pitt 2014-ben feleségül vette partnerét, Angelina Jolie-t. A sajtó által Brangelina névre keresztelt pár hat gyermeket nevel, közülük hármat örökbe fogadtak. 2016-ban Jolie válókeresetet adott be kibékíthetetlen ellentétekre hivatkozva, továbbá megvádolta Pittet, hogy durván bánik gyermekeikkel. Pittet a gyermekvédelmi és az FBI-vizsgálat is tisztázta a gyanú alól.
Az Oklahoma állambeli Shawnee-ben született, 1963. december 18-án. Édesapja William Alvin Pitt, egy szállítócég tulajdonosa; édesanyja, Jane Etta (leánykori nevén Hillhouse) középiskolai tanácsadó. Pitt testvéreivel, Douggal (sz. 1966) és Julie Neallel (sz. 1969) együtt a Missouriban lévő Springfieldben nőtt fel, ahová családja a fiú születése után költözött. Gyerekkorában konzervatív baptista szellemben nevelték.
A Kickapoo középiskola diákjaként Pitt többféle sportot űzött, rendszeresen részt vett iskolai vitakörökben és musicalekben is. 1982-től a Missouri egyetemen kezdett újságírást, azon belül marketinget tanulni. 1985-ben, két héttel a diploma megszerzése előtt félbehagyta tanulmányait, és Los Angelesbe utazott, hogy színészi leckéket vegyen. Amikor megkérdezték, miért döntött így, a következőket felelte: „A diploma megszerzésének közeledtével különös érzés lett úrrá rajtam. Láttam, ahogyan a barátaim sorra munkahelyekhez jutnak. Nem álltam még készen arra, hogy családot alapítsak. Szerettem a filmeket. Számomra különféle világokba vezető kapuk voltak és nem Missouri volt az a hely, ahol a filmek készültek. Egyszer csak belém hasított a felismerés: ha a filmek nem jönnek el hozzám, nekem kell utánuk mennem.”
Mielőtt sikeres lett, többek közt sztriptíz-táncosok limuzinos fuvarozásával, hűtők szállításával kereste kenyerét, illetve óriás csirkének öltözve reklámozta az El Pollo Loco étteremláncot. Az 1980-as évek végén olyan népszerű televíziós sorozatokban kezdett szerepeket kapni, mint a Dallas, thirtysomething, 21 Jump Street, Growing Pains és Head of the Class. Színészi pályafutását sorozatokban történő vendégszereplésekkel kezdte, legemlékezetesebb alakítását 1987-ben, a Dallas című sorozatban nyújtotta.
A nagy pillanat 1988-ban érkezett el számára, mikor megkapta első főszerepét a The Dark Side of the Sun című filmben. Azonban még mielőtt a film elkészült volna, polgárháború dúlta fel a forgatás helyszínét, Jugoszláviát, és a filmanyag nagy része egészen 1996-ig nem került elő. A film végül csak abban az évben jelent meg.
1991-ben vált ismertté a nagyközönség számára, a Thelma és Louise című filmben. Első főszerepeit a Folyó szeli ketté (1992) és az Interjú a vámpírral (1994) című filmekben kapta. Az 1994-es Szenvedélyek viharában című drámában Anthony Hopkins oldalán szerepel, ez az alakítás hozta meg számára az első Golden Globe-jelölést. 1995-ben a kritikusok dicsérték alakítását a Hetedik és a 12 majom című filmekben, ez utóbbi egy Golden Globe-díjat (legjobb férfi mellékszereplő-kategóriában) és egy Oscar-jelölést hozott a színésznek.
Az 1995-ös 12 majom című filmben nyújtott alakításáért a legjobb mellékszereplő kategóriában, 2009-ben pedig a Benjamin Button különös élete szerepéért, a legjobb férfi főszereplő kategóriában Oscar-díjra jelölték.
Pitt főszerepet játszott a Harcosok klubja című 1999-es kultuszfilmben, majd a 2001-es Ocean’s Eleven – Tripla vagy semmiben (illetve annak későbbi folytatásaiban). A színész legnagyobb bevételi sikerét a Trója (2004) és a Mr. és Mrs. Smith (2005) című filmekkel érte el. Második Oscar-jelölését 2008-ban, a Benjamin Button különös élete címszerepéért kapta. A Quentin Tarantino által rendezett Becstelen brigantyk 2009 augusztusában került a mozikba.
Legújabb filmjei Az élet fája (írta és rendezte: Terrence Mallick), és a Michael Lewis könyvéből készült Pénzcsináló, mely két kategóriában (legjobb forgatókönyv és legjobb főszereplő) is elnyerte a New York-i filmkritikusok díját, melyet sokan az Oscar-díj előszobájának tartanak. 2020-ban megnyerte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjat a Volt egyszer egy Hollywood című filmben nyújtott alakításáért.
Pitt Plan B Entertainment néven saját filmprodukciós céget tudhat magáénak, mely egyik első produkciójaként a 2007-es A tégla című, négy Oscart nyert filmet is elkészítette. Azóta többek között a Ha/ver (2010), az Ízek, imák, szerelmek (2010), Az élet fája (2011) és a Pénzcsináló (2011) című filmek producere volt. 2012-ben a 12 év rabszolgaság című filmjéért elnyerte az első Oscar- és BAFTA-díját, mint producer.
Forrás: wikipédia, vintagenewsdaily.com, mafab.hu, theplace2.ru
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése