Doris Day (eredeti nevén Doris Mary Ann Kappelhoff) (Cincinnati, Ohio, 1922. április 3. – Carmel Valley Village, Kalifornia, 2019. május 13.) amerikai énekesnő, színésznő.
Szülei: Alma Sophia Welz és William Kappelhoff. Mind a négy nagyszülője német származású volt, későbbi bevándorlók. Két idősebb fiútestvére volt, Richard még Doris születése előtt meghalt, Paul pár év múlva. Szülei elváltak. Az 1930-as években Cincinnatiban tanult táncolni, profi táncos szeretett volna lenni, de egy autóbalesetben eltört a lába. Ezután kezdett énekelni. Mikor Barney Rapp bandájában énekelt, kapta a „Day” nevet, mivel a Kappelhoff túl hosszú volt. Bob Crosbynál és Les Brownnál is énekelt. Ekkor készült az első lemezfelvétele „Sentimental Journey” címmel.
1948-ban kezdett filmekben szerepelni, szerződése egész pályafutása során a Warner Brothershöz kötötte. Kezdetben vígjátékokban játszott, első filmje az 1948-ban Románc a nyílt tengeren címmel készült. Nagy sikere volt az Április Párizsban (1952) és a Szeress, vagy hagyj el (1955) című mozikban. A mosolygós, szeplős arcú, vidám színésznővel egyszerűen nem lehetett elég filmet készíteni akkoriban. A forgatásokon jelenlétében nem volt szabad csúnya szavakat használni, sőt Day még dalait sem engedte olyan filmekben felhasználni, amelyekben általa illetlennek tartott szavak elhangzottak.
Day korának olyan szupersztárjaival szerepelt együtt a filmvásznon, mint Rock Hudson és Carry Grant, nevéhez olyan híres filmek fűződnek, mint az Alfred Hitchcock rendezésében 1956-ban készült Az ember, aki túl sokat tudott, amelyből slágerré vált az általa elénekelt Que Sera Sera című, később Oscar-díjjal jutalmazott dal.
Az 1959-ben készült Párnacsaták című komédiában nyújtott alakításáért Oscar-díjra jelölték. Ebben a filmben szerepelt először Rock Hudsonnal, akivel még két filmet forgatott. Utolsó filmjét 1968-ban forgatta With Six You Get Eggroll címmel. Majd a televízió felé fordult, ahol 1973-ig önálló show műsora volt.
Alakításaiért soha nem kapta meg az Amerikai Filmakadémia Oscar-díját, de 2004-ben megkapta a polgári személyeknek adható legmagasabb amerikai kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet.
Magánélete azonban nem volt olyan napos, mint amilyenek szerepei voltak a filmvásznon. Négyszer ment férjhez, háromszor vált el, egyszer megözvegyült. Volt súlyos idegösszeomlása, és komoly anyagi nehézségekkel küszködött harmadik férje, Martin Melcher 1968-as halála után. A nyolcvanas évektől minden idejét az állatvédelemnek szentelte, mivel számos forgatáson tanúja volt annak, milyen kegyetlenül bánnak a filmekben feltűnő állatokkal.
Még 95 évesen is jó egészségnek örvendett. Tüdőgyulladás okozta halálát 97 éves korában, 2019. május 13-án.
Forrás: wikipédia, vintagenewsdaily.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése