Diane Guerrero (Passaic, 1986. július 21. –) amerikai színésznő. Legismertebb szerepe volt Maritza Ramos szerepében a Netflix Narancs az új fekete sorozatában és Lina szerepében a Jane the Virgin-ben. Egyéb szerepei között szerepelt egy visszatérő szerep az Are We There Yet? Guerrero Bostonban nőtt fel, és ott maradt, miután családja többi részét Kolumbiába deportálták. A bevándorlási reform szószólója. Az Narancs az új fekete című filmben nyújtott szerepe kétszer is hozzájárult a Screen Actors Guild-díj elnyeréséhez az együttes kiemelkedő teljesítményéért vígjátéksorozatban.
Guerrero New Jersey-ben született kolumbiai szülők gyermekeként, és Bostonban, Massachusettsben nőtt fel. Édesanyja neve Maria Guerrero, édesapja neve Hector Guerrero. Kolumbiából érkezett bevándorlók, akik azért érkeztek az Egyesült Államokba, hogy jobb életet biztosítsanak családjuknak.
Közvetlen családjának egyetlen amerikai állampolgárságú tagjaként (az országban született) az Egyesült Államokban maradt, amikor szüleit és bátyját 14 éves korában visszatoloncolták Kolumbiába. Szülei törvényes állampolgárságot követeltek, de csalással képviselték. Guerrero unokahúga, aki szintén erős családi támogatási rendszer nélkül nőtt fel, később börtönben ült.
Guerrero Boston Jamaica Plain és Roxbury negyedében nevelkedett, miután más kolumbiai családok befogadták. Fiatal kora óta érdeklődött a színészet iránt, és kihasználta a környékbeli vagy iskolai szabad lehetőségeket. Aztán a Boston Arts Academy előadóművészeti középiskolájába járt, ahol a zenei tanszéken tanult. Középiskolai tevékenységei között szerepelt, hogy egy dzsesszegyüttesben énekelt, de arra számított, hogy az egyetemen politológiával és kommunikációval fog foglalkozni.
2010-ben feltűnt a Faces klipjében, amelyet a Massachusetts állambeli Norwoodban(wd) forgattak Louie Bello számára. A főiskola után az első munkahelye egy ügyvédi iroda volt. 24 évesen úgy döntött, hogy színészi pályát folytat. 2011-ben New Yorkba költözött, és a Susan Batson stúdióban tanult színészetet, ahol megismerkedett menedzserével, Josh Taylorral. Guerrero élettapasztalata arra késztette, hogy támogassa a bevándorlási reformot, és ez az a hatás, amelyre színészi alakításai során merített.
Meghallgatásra jelentkezett a Devious Maids című filmben, de beválogatták a Narancs az új fekete című sorozatba, ahol egy bronxi tenyésztésű kolumbiai karaktert alakít. A 2. évadban tagja volt annak a szereplőgárdának, amely a 21. Screen Actors Guild-díj díjátadón egy vígjátéksorozatban nyújtott együttes kiemelkedő teljesítményéért érdemelte ki az elismerést. A szereplők ismét elismerést érdemeltek ki az Együttes Vígjátéksorozatban nyújtott kiemelkedő teljesítményéért a 22. Screen Actors Guild-díj díjátadón. Visszatérő szerepe volt az Are We There Yet?-ben.
2014-ben feltűnt az Emoticon című vígjátékban, amely egy május-decemberi románcról szól, amelyben szereplője apja egy doktorjelölttel foglalkozik. A filmben nyújtott alakítása Amanda ("Mandy") Nevinsként, egy örökbefogadott tinédzserként pozitív kritikát váltott ki, például egy "jól megrajzolt kisebb pillanat" leírását, amelyet Frank Scheck, a The Hollywood Reporter és a The Hollywood Reporter szerint "szépül visszaadtak". Inkoo Kang, a Los Angeles Times szerint "együttérzést parancsoló" előadás.
A The CW Jane the Virgin című sorozatában visszatérő szerepet kapott. 2015 februárjában Guerrerót a CBS televíziós pilotjának női főszerepére jelölték ki a Super Clyde című filmben, de a műsort nem vették fel a sorozatokra, amikor a CBS májusban bejelentette az őszi programját. Guerrero hamarosan fellépett a Happy Yummy Chicken, a Beyond Control és a The Godmother filmekben.
2016-ban Guerrero kiadta az In the Country We Love: My Family Divided című memoárját arról, hogy szüleit fogva tartották és kitoloncolták, amikor tizennégy éves volt. A könyvet Michelle Burforddal írta.
Forrás: wikipédia, listal.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése